Programme

Tuesday, 26 June
Time Session
All day Satellite Events
Wednesday, 27 June
Time Session
09:30 – 10:30 Suppliers User Group Meetings
10:45 – 11:45 Vendor Workshops
11:45 – 12:30 Welcome – Keynote Session
12:30 – 19:00 Exhibition and Posters Open
12:30 – 13:30 Lunch
12:45 – 14:15 Special Interest Groups – Poster Presentations
14:15 – 17:30
Track 1: Emerging Investigative Biology
Biological Mechanisms Involved in Ageing and Degenerative Diseases / Cellular Stress Response Pathways
Session Chair: TBD
Track 2: Technologies
Cells, Organoids and Tissues
Session Chair: Rob Vries
Track 3: Discovery
Early Discovery
Session Chair: Ivan Cornella Taracido
17:20 – 17:30 Snapshot Presentations
17:30 – 19:30 Welcome Reception
Thursday, 28 June
Time Session
08:30 – 10:00 Vendor Workshops
10:00 – 18:30 Exhibition Open
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 13:00
Track 1: Emerging Investigative Biology
Epigenetics
Session Chair: Susanne Mueller Knapp
Track 2: Technologies
Phenotypics / Gene Editing
Session Chair: Denise Barrault
Track 3: Discovery
Mid-Stage Discovery
Session Chair: Thomas Lundbäck
12:50 – 13:00 Snapshot Presentations
13:00 – 14:00 Lunch
13:30 – 14:30 Special Interest Groups – Poster Presentations – Meet the Speakers
14:30 – 15:15 Keynote Session
15:30 – 17:45
Interactive Session
How to Pitch Ideas to a Big Company
Session Chair: Patrick Courtney
Interactive Session
Automation
Session Chairs: Manuela Beil-Peter and Patrick Pfenninger
Interactive Session
A Day in the Life Of…
Session Chair: Ian Shuttler
18:45 – 21:45 Dinner
Friday, 29 June
Time Session
08:00 – 09:00 Special Interest Group Meetings
09:00 – 12:00 Exhibition Open
08:30 – 12:30
Track 1: Emerging Investigative Biology
The Impact of Technology on the Treatment of Rare Diseases
Session Chair: Oscar Millet
Track 2: Technologies
HT Analytics at the Different -omics Levels
Session Chair: Paivi Ostling
Track 3: Discovery
Late Discovery
Session Chairs: Martin Bayliss and Mike Hann
12:30 – 13:15 Keynote Session – Closing